Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: NA TROPIE BAJEK

1,816 km
Drogie Dzieci, zabierzcie dorosłych w podróż, podczas której wszyscy dowiecie się, jak w ciągu lat zmieniał się Olsztyński Teatr Lalek. Zabawimy się także w detektywów i w każdym miejscu poszukamy tropów bajek i baśni!

 

AUTORKI: Marta Małorzata Kwapisz, Agata Łukaszewicz
Data publikacji spaceru: 11.05.2019
  • 1.

    Belwederek | Ul. Grażyny 1a

    W 1937 roku powstał objazdowy teatr „Bajka”. Założył go Franciszek Piotrowski. Aktorami byli nauczyciele, którzy jeździli po Warmii i Mazurach i grali spektakle dla dzieci. Teatr działał do wybuchu II wojny światowej, czyli do 1939 roku. Objazdowy charakter na początku miała również działalność Stowarzyszenia Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko-Mazurskiej „Czerwony Kapturek”, które powstało w 1953 roku. Dopiero później teatr otrzymał siedzibę przy obecnym placu Bema, zwaną Belwederkiem. W maju 1954 roku w nowym budynku trwały przygotowania do premiery spektaklu „Co się w lesie zdarzyło”. Do okien pracowni plastycznej zaglądała lipa, która wciąż rośnie, chociaż nie ma już budynku teatru.
     
    Zadanie I: Zamknijcie oczy. Wsłuchajcie się uważnie w dźwięki miasta: jakie odgłosy wydawane przez różne środki transportu słyszycie? Jak myślicie, czym dawno temu jeździli na wyprawy teatralne aktorzy? Zbudujcie ten pojazd całą rodziną, używając tylko swoich ciał!
     
    Zadanie II: Spróbujcie znaleźć „teatralną” lipę. Świadkiem jakich przygotowań do spektaklu mogło być to drzewo? Wyobraź sobie, że jesteś tą lipą. Spróbuj opowiedzieć, co mogłaś widzieć, co mogło dziać się w pracowni plastycznej przed premierą?
  • 0,757 km
    13 min
  • 2.

    Olsztyński Teatr Lalek

    Uroczyste otwarcie siedziby teatru przy ul. Bartosza Głowackiego 17 nastąpiło 29 stycznia 1994 roku, jednak już jesienią 1986 roku Teatr „Czerwony Kapturek” zmienił nazwę i stał się Państwowym Olsztyńskim Teatrem Lalek. To wtedy, w jego logotypie pojawił się konik. Trochę później, w 2002 roku, za dyrekcji Krzysztofa Rościszewskiego, przed teatrem ustawiono rzeźby „Lalkarz” oraz „Mały Widz”. Ta ostatnia postać w 2009 stała się kolejnym patronem Olsztyńskiego Teatru Lalek. Mały Widz z wielką sympatią obserwuje publiczność, zapowiada spektakle, a ostatnio prowadzi również wywiady z twórcami.
     
    Zadanie I: Co robią rzeźby przed teatrem, kiedy nikt ich nie widzi? Dobierzcie się w pary. Jedna osoba to rzeźba małego widza, druga to rzeźbiarz. Spróbujcie ożywić figurę, tak by powstała mini-bajka bez słów. Potem zamieńcie się rolami!
     
    Zadanie II: Na przestrzeni lat na teatralne bajki Olsztyńskiego Teatru Lalek zapraszał Czerwony Kapturek, konik oraz Mały Widz! W jakiej bajce mogliby wszyscy się spotkać? Spróbujcie wspólnie rodzinnie stworzyć taką historię!
  • 1,059 km
    19 min
  • 3.

    Muzeum Warmii i Mazur | Ul. Zamkowa 2

    Olsztyński Teatr Lalek działa nie tylko w swojej siedzibie. W 2010 roku powstało widowisko w przestrzeni miasta – spektakl uliczny „Mikołaj Kropielnik z Olsztyna”, w którym pojawiała się figura siedzącego Kopernika (tego samego, do którego możecie się dosiąść przed zamkiem!). W inny przedstawieniu - „Tajemnice olsztyńskiego zamku” - pojawiały się… mury zamkowe!
     
    Zadnie: Wokół zamku znajduje się wiele bajkowych figur, które tak jak wy mieszkają w Olsztynie. Wybierzcie jedną z nich i stwórzcie o niej bajkę, którą moglibyście wspólnie wystawić w swoim rodzinnym teatrze. Wykorzystajcie zamek lub inne otaczające was budynki jako scenografię. Zróbcie zdjęcie lub nagrajcie krótki filmik prezentujący mini spektakl. Podzielcie się swoimi rodzinnymi spektaklami! Pamiętajcie, żeby opatrzyć film lub fotografię hasztagiem #maływidz lub #spacerownikOTL!