Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: TEATR I MORZE
8,903 km
Czy znacie kolorowy budynek przy ul. Bema 26? To siedziba Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Tu zaczniecie teatralną wyprawę. Po drodze odwiedzicie kilka ważnych dla tej instytucji miejsc. Tak się składa, że wszystkie znajdują się… nad morzem. Zabierzcie zatem dorosłych i ruszajcie! Ahoj przygodo!
AUTORKI: Justyna Czarnota, Anna Zalewska-Uberman
orientacyjny czas trwania spaceru: 1 – 1,5 godz.
Jeśli macie ochotę na więcej teatralnych przygód, zapraszamy Was do śledzenia wydarzeń w ramach naszego projektu edukacyjnego: PALEC GOMBROWICZA CZYLI „DOTKNIĘCI TEATREM”.
1.
TEATR MIEJSKI IM. WITOLDA GOMBROWICZA | ul. Bema 26
Teatr Miejski powstał w 1959 roku. Początkowo nie miał własnej siedziby, działał jako teatr objazdowy, prezentując spektakle w okolicznych miastach i wioskach. Od początku zatem przekraczał granice budynku i instytucji. Patronem teatru jest Witold Gombrowicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Zapamiętajcie to nazwisko, bo jeszcze się ono pojawi.
Surrealistyczna fasada teatru, na którą patrzycie, złożona z kolorowych kafli tworzących niepowtarzalną mozaikę, w 2004 roku zyskała ostateczny kształt. Została zaprojektowana przez artystę video, malarza i performera Roberta Sochackiego, aby upiększyć świat.
ZADANIE: Przyjrzyjcie się mozaice z różnych stron. Co widzicie? Czy Waszym zdaniem artysta inspirował się morzem? Zobaczcie, czy któreś z elementów przypominają fale? A może znajdziecie tam jakieś morskie stwory?
1,34 km24 min
2.
DAR POMORZA (ODDZIAŁ NARODOWEGO MUZEUM MORSKIEGO W GDAŃSKU) | al. Jana Pawła II
Statek-muzeum to gdyńska wizytówka chętnie odwiedzana przez turystów, ale również… wyjątkowa scena teatralna. Po raz pierwszy przestrzeń wykorzystano w ten sposób 1992 roku – wystawiono „Księgi Krzysztofa Kolumba” Paula Claudela. Tytułową rolę zagrał Daniel Olbrychski, a muzykę skomponował i wykonał na żywo Czesław Niemen. Wydarzenie opieką artystyczną objęli Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Wszyscy ci artyści byli prawdziwymi gwiazdami tamtego czasu!
Dwadzieścia lat później Teatr Miejski powrócił do pomysłu sceny na statku i go rozwinął: od 2012 roku dyrektor Krzysztof Babicki wyreżyserował cztery spektakle o tematyce morskiej: „Idąc rakiem”, „Żółta łódź podwodna”, „Kursk”, „Tango na pełnym morzu”. W planach są kolejne realizacje.
ZADANIE: Jak myślicie – gdzie na statku może być umieszczona scena? Jak może ona wyglądać? Porozmawiajcie o Waszych pomysłach, a po powrocie do domu spróbujcie ją zaprojektować! Możecie też wejść na Dar Pomorza i poszukać sceny we wnętrzu tego konkretnego obiektu.
1,547 km28 min
3.
NADBRZEŻE FRANCUSKIE | ul. Polska 1 (przy Muzeum Emigracji w Gdyni)
Pamiętacie patrona naszego teatru Witolda Gombrowicza? To stąd w lipcu 1939 roku wypłynął do Argentyny ostatnim transatlantykiem międzywojennej Polski M/S CHROBRY. To wydarzenie upamiętniono w 1999 roku, odsłaniając specjalną tablicę, przy której pewnie stoicie (jeśli nie – znajdźcie ją!). Rok później Teatr Miejski w Gdyni przyjął imię tego wielkiego artysty, który już nigdy nie powrócił do Polski.
ZADANIE: W jaki sposób można żegnać kogoś, kto wypływa statkiem? Wymyślcie przynajmniej 10 sposobów i natychmiast przetestujcie je wszystkie! Pamiętajcie, że im dalej odpływa statek, tym intensywniejsze powinny być Wasze gesty.
6,016 km1h 49min
4.
MOLO W GDYNI-ORŁOWIE ORAZ SCENA LETNIA
Stańcie przed wejściem na molo – widzicie po prawej stronie drewniane pale? To pamiątka dawnej sceny na plaży, która powstała w 1996 roku z inicjatywy ówczesnej dyrektorki Teatru Miejskiego Julii Wernio. Widzowie w magicznej scenerii, pod gołym niebem i przy akompaniamencie morskich fal, mogli oglądać spektakle. Mogą to robić nadal – Scena Letnia Teatru Miejskiego w 2010 roku została przeniesiona na plażę poniżej Parku Kolibki i w tym miejscu funkcjonuje do dziś w okresie letnim.
ZADANIE: Wędrujcie wzdłuż plaży: od mola do Sceny Letniej. Wyobraźcie sobie, że wszystko, co przed Wami się wydarza, to spektakl. Rozmawiajcie o tym, co widzicie. Możecie zatrzymać się w połowie drogi. Jedna osoba staje twarzą do morza, a druga przykleja się do niej plecami. Patrząca/y na morze opowiada o przedstawieniu, które się tam teraz rozgrywa. Nie zapomnijcie po chwili zamienić się rolami!