Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: ZŁAP MARZENIE!
14,486 km
Zapraszamy Was do odkrywania bogactwa teatralnych miejsc Katowic. Każde z nich wiąże się z inną formą teatralną i inną historią ludzi, którzy poprzez teatr zrealizowali swoje marzenia.
A o czym Wy marzycie? Na starcie zastanówcie się, czy macie jakieś wspólne rodzinne marzenie. Już wiecie? Koniecznie weźcie je ze sobą w drogę! Być może znajdziecie formę teatralną, której użycie przybliży Was do jego spełniania.
AUTORKI: Maria Babicka, Anna Nowak
Data wprowadzenia spaceru: 29.04.2018
1.
ŚLĄSKI TEATR LALKI I AKTORA – ATENEUM | ul. św. Jana 10
Teatr przed którym stoicie został przygotowany specjalnie dla dzieci. Już ponad siedemdziesiąt lat temu Juliusz Glatty, artysta plastyk, zaczął marzyć o miejscu, w którym najmłodsi będą mogli czuć się bezpiecznie i - wspólnie z rodzicami, babciami i dziadkami - odkrywać stworzone dla nich światy. Konstruował lalki, które ożywały dzięki fantazji dzieci. Do dziś na scenie tego teatru można zobaczyć, jak postaci zbudowane z drewna, papieru, czy sznurków tańczą, jedzą, czy przytulają się. Żyją dzięki aktorom-animatorom, którzy w odpowiedni sposób wprawiają je w ruch. To tajemnica teatru lalkowego!
ZADANIE
Mieliście już okazję zobaczyć, jak aktor-animator porusza lalką na scenie? Sprawdźcie, czy można podobnie animować… drugą osobę. Najpierw niech jedna osoba stanie się lalką, a druga animatorem, który wprawia ją w ruch. Poszukajcie ruchów, które wiążą się ze spełnianiem Waszego rodzinnego marzenia. Następnie zamieńcie się rolami. Jakie jeszcze czynności powinna wykonać lalka, żeby spełniło się Wasze marzenie?
0,165 km3 min
2.
TEATR ŚLĄSKI IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO | Rynek 2
Teatr Śląski został założony przez Niemców i miał sprzyjać krzewieniu kultury niemieckiej na Śląsku. Na fasadzie budynku nadal można zobaczyć postacie nawiązujące do scen niemieckiego dramatu muzycznego „Pierścień Nibelunga”. Mieszkający na Śląsku Polacy pragnęli jednak usłyszeć język polski na scenie, dlatego walczyli, by w teatrze grano polskie sztuki. Teatr Śląski jest teatrem dramatycznym – czyli takim, w którym najważniejsze jest słowo. W tym teatrze na scenie raczej nie zobaczycie lalek, ale aktora, który wyraża uczucia postaci za pomocą barwy głosu, tempa mówienia, mimiki, gestu i ruchu.
ZADANIE
Przyjrzyjcie się postaciom z fasady budynku. Która z nich odczuwa złość, lęk, radość, smutek? A może dostrzegacie jeszcze jakieś emocje? Spróbujcie je nazwać. A jakie emocje towarzyszą Wam przed i po spełnieniu marzenia? Ustawcie się w pozach, które wyrażają, co czujecie przed spełnieniem marzenia, w trakcie i po. Nazwijcie je.
0,298 km5 min
3.
TEATR BEZ SCENY/ TEATR A-PART | Ul. 3 Maja 11
Jesteśmy przed budynkiem, w którym pracują dwa teatry - Teatr Bez Sceny Andrzeja Dopierały oraz Teatr A Part Marcina Hericha. Oba powstały w grupach zaprzyjaźnionych artystów, którzy chcieli powołać swoje teatry. Pierwszy z nich jest teatrem dramatycznym i w budynku prezentuje swoje spektakle. Drugi wykorzystuje tę przestrzeń do pracy studyjnej, co oznacza, że członkowie zespołu spotykają się w nim tylko na próby. Wiecie już, co jest tajemnicą teatru lalkowego i czym jest teatr dramatyczny – pora poznać Teatr A Part, w którym najważniejsze są ruch i dźwięk.
ZADANIE
Wyobraźcie sobie, że naprzeciwko Was jest to, o czym bardzo marzycie – pokażcie ruchem, w jaki sposób podchodzicie do tego: czy idziecie szybko/wolno, a może planujecie dokładnie całą ścieżkę? Możecie wzbogacić Wasz ruch odpowiednim dźwiękami.
14,023 km4h 14min
4.
PRACOWNIA TEATRALNO-FILMOWA MUZEUM HISTORII KATOWIC: EKSPOZYCJA STAŁA "MUZEUM BARBARY I STANISŁAWA PTAKÓW" | Ul. Mikołaja Kopernika 11
Barbara Ptak jest autorką kostiumów do wielu filmów i spektakli. Marzenie o tworzeniu dekoracji, ubrań i rekwizytów dla różnych postaci zrodziło się z pasji, którą miała już w dzieciństwie. Swoje pierwsze kostiumy do przedstawienia teatralnego uszyła z wielu kawałków gazy. Była wtedy w gimnazjum, a po gazę, której potrzebowała bardzo dużo, chodziły do apteki mamy wszystkich koleżanek Basi. Dzięki temu wsparciu udało się jej zadebiutować w teatrze. Dziś, w mieszkaniu Barbary i jej męża Stanisława znajduje się muzeum. Można zobaczyć tam projekty, pamiątki i kostiumy, które stworzyła.
ZADANIE
Historia Basi pokazuje, że z pomocą innych można spełnić swoje marzenie nawet przy ograniczonych środkach. A czy Wam udałoby się stworzyć „coś z niczego”? Wyobraźcie sobie, że Wasze rodzinne marzenie mogłoby się spełnić na scenie teatralnej. Jakie kostiumy mielibyście wtedy na sobie? Spróbujcie wykonać ich elementy z czegokolwiek, co macie na sobie lub znajdziecie wokół siebie. Może pasek stanie się koroną, kawałek chusteczki peleryną, a parasol wiosłem, które zabierze Was w daleki rejs?
ZADANIE DOMOWE
W drodze do domu, zastanówcie się, jaki może być pierwszy krok do spełnienia wspólnego rodzinnego marzenia. Zanim go wykonacie, spróbujcie poprzez teatr opowiedzieć o nim komuś bliskiemu, kto nie był z Wami na spacerze. Wspólnie zdecydujcie, którą z poznanych form teatralnych chcecie wykorzystać – będziecie animować przedmioty jak w teatrze lalkowym, dbać o słowo i emocje jak w teatrze dramatycznych, zwrócicie uwagę na ruch, czy może zadbacie o odpowiedni kostium? Do dzieła!