Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
ŚLADAMI BOHATERÓW BAŚNI I BAJEK
2,675 km
AUTOR: Andrzej Androchowicz
1.
PLAC ORŁA BIAŁEGO 5
Od marca 1954 do kwietnia 1957 siedziba drugiego teatru lalkowego „Rusałka” (obecnie gmach banku). Sala liczyła 180 miejsc. Z teatrem tym związany był wybitny aktor teatralny i filmowy Aleksander Fogiel (m.in. Baza ludzi umarłych, Krzyżacy), który projektował lalki, tworzył scenografię, reżyserował i przez krótki czas był kierownikiem artystycznym teatru. W kwietniu 1957 roku teatr przeniesiono do willi przy al. Wojska Polskiego 64.
0,153 km2 min
2.
ULICA TKACKA | (tył budynku tzw. Odzieżowca)
Tu od 1957 roku, w najwyższym wówczas budynku Szczecina, działał Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny. Od tego roku datuje się także ścisła współpraca szczecińskiej telewizji z Teatrem Lalek „Pleciuga”. Pierwszą spikerką zostaje Malwina Nowak, aktorka „Pleciugi”. W lipcu 1960 roku ze studia TV przy ul. Tkackiej rozpoczęto nadawanie jednej z pierwszych w historii Telewizji Polskiej dobranocek – Wicka Marynarzyka. Pomysłodawcą cyklu i jednocześnie odtwórcą roli Wujka Mariana był ówczesny redaktor naczelny ośrodka, Marian Syganiec. Współtwórcami programu byli aktorzy i pracownicy „Pleciugi” – Beata Furdel (plastyk-lalkarz, autorka projektu lalki), Dagny Koczorowska (aktorka-lalkarka; udzielała głosu Wickowi), Juliusz Kornacki (współwykonawca lalki i jej animator). Ze względu na brak łączy ogólnopolskich, a także niewielki zasięg nadajnika telewizyjnego umieszczonego na dachu studia, dobranockę mogli odbierać wyłącznie widzowie Szczecina. Współpraca telewizji z teatrem lalek jest kontynuowana w nowym studiu przy ul. Armii Czerwonej.
0,303 km5 min
3.
NAROŻNIK UL. KASZUBSKIEJ I OBROŃCÓW STALINGRADU
Obecnie centrum handlowe „Galeria Kaskada”. W roku 1972, w odbudowanej ze zniszczeń wojennych dawnej kamienicy przy ul. Kaszubskiej 9, ulokowano Teatr Lalek „Pleciuga”. Była to druga z kolei, po willi przy al. Wojska Polskiego, siedziba tego teatru. Widownia liczyła 240 miejsc. W 2008 roku związku z budową centrum handlowego gmach „Pleciugi” wyburzono. Teatr przeniesiono do nowego budynku przy pl. Żukowa (obecnie pl. Teatralny 1). Dla upamiętnienia nieistniejącego teatru lalek, na podłodze Galerii „Kaskada” umieszczono logo „Pleciugi” oraz wymieniono tytuły wszystkich granych w tym teatrze sztuk.
0,885 km16 min
4.
ALEJA WOJSKA POLSKIEGO 64
Dawny budynek Teatru Małego. Od kwietnia 1957 roku druga siedziba Teatru Lalek „Rusałka”. Na potrzeby teatru lalek salę przebudowano wg projektu Leonarda Kotowskiego. Widownia liczyła 180 miejsc z możliwością dostawiania kilkuosobowych ławeczek. W listopadzie 1957 roku w wyniku konkursu ogłoszonego wśród dzieci nazwę teatru zmieniono na „Pleciuga”. Teatr lalek działał w tym budynku do 1972 roku. Potem został przeniesiony na ul. Kaszubską.
0,391 km7 min
5.
ULICA TARCZYŃSKIEGO 1
W latach 1947-1949 siedziba Szczecińskiego Teatru Kukiełkowego „Czarodziej”. Teatr działał już od 1946 roku, ale z braku własnego lokalu początkowo spektakle prezentował w szkołach. Ten amatorski teatr dał początek profesjonalnemu Teatrowi Lalek „Rusałka” (1953).
0,437 km7 min
6.
ULICA MONTE CASSINO 30
Przed wojną budynek Konsulatu RP. Od 1965 siedziba Telewizji Szczecin. Stąd w tym samym roku wyemitowano na żywo w programie ogólnopolskim dwa spektakle Teatru Lalek „Pleciuga” – Czarodziejski bęben Zbigniewa Kopalki w reż. Krzysztofa Niesiołowskiego oraz Awanturę w teatrze Katarzyny Borysowej w reż. Włodzimierza Dobromilskiego. Współpraca z Ośrodkiem Telewizyjnym w popularyzacji w kraju szczecińskiego teatru lalek trwała ponad 20 lat.
0,506 km9 min
7.
TEATR LALEK PLECIUGA | Plac Teatralny 1
Siedziba Teatru Lalek „Pleciuga” od maja 2009 roku. Pierwszy budynek teatralny w powojennym Szczecinie wybudowany od podstaw. Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Dysponuje trzema scenami – Duża Scena (298 miejsc), Sala Kameralna, Sala Prób, oraz pomieszczeniami edukacyjnymi, salą konferencyjną i małą kawiarnią. Obok budynku znajduje się podświetlana i grająca fontanna, która szybko stała się jedną z atrakcji miasta. W gmachu odbywa się Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt oraz festiwal teatralny dla dzieci Mały Kontrapunkt. Tu swoje biuro ma Szczeciński Oddział ZASP.
ZOBACZ INNE SPACERY
TEATRY NAD ODRĄ
SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: ŚLADAMI TEATRU LALEK PLECIUGA