Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X
ZAPLANUJ SWÓJ SPACER
TEATRY KATOWIC
10,555 km
Autor: Andrzej Linert
1.
TEATR GRY I LUDZI
Wśród pozostałych miejsc teatralnych uwagę zwraca „Teatr Gry i Ludzi”, który od 2002 r. swoją siedzibę ma w budynku dworca kolejowego Katowice-Dąbrówka Mała. Powołany do życia przez grupę młodych ludzi teatru, od początku realizuje spektakle plenerowe, uliczne formy teatralne, akcje, widowiska happeningowe i spektakle dla dzieci.
2,603 km47 min
2.
MUZEUM ŚLĄSKIE | ul. T. Dobrowolskiego 1
W Katowicach najlepiej świadczą o tym zwłaszcza pomieszczenia Muzeum Śląskiego, wykorzystujące tereny i zabudowania dawnej kopalni „Katowice”, usytuowanej tuż obok nowej, wzbudzającej podziw i zachwyt swoim architektonicznym kształtem siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego, zlokalizowanych tuż za słynnym „Spodkiem". Wszystkie one tworzą współcześnie katowicką Strefę Kultury, do której z podziemnego stanowiska nr 4 na Dworcu PKP odjeżdża autobus nr 940. Wysiadamy na przystanku Katowice Muzeum Śląskie.
CZYTAJ DALEJ
0,976 km17 min
3.
TEATR ŚLĄSKI IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO | Rynek 2
Na wstępie na rynku uwagę zwraca okazały gmach Teatru Śląskiego. Jego budowę jako Teatru Miejskiego (Stadttheater) zamierzano rozpocząć już 1 kwietnia 1900 r. przy ul. ówczesnej August Schneiderstrasse (dzisiaj Mickiewicza) w sąsiedztwie Łaźni Miejskiej, bądź też na południowym brzegu Rawy w miejscu byłego stawu górniczego. Ostatecznie wybór padł na rynek w miejsce starego ratusza, w samym centrum miasta. Zaprojektowany według planów Karla Moritza gmach ostatecznie uroczyście otwarty został 2 października 1907 r. dramatem Fryderyka Schillera Wilhelm Tell, w reżyserii jego pierwszego dyrektora Emmanuela Raula. Od początku był to też zespół realizujący widowiska dramatyczne i muzyczne, w tym m.in. opery i operetki.
CZYTAJ DALEJ
0,299 km5 min
4.
TEATR BEZ SCENY | ul. 3 Maja 11
Do grona najstarszych należy także „Teatr Bez Sceny” założony przez aktora Teatru Śląskiego Andrzeja Dopierałę w 1997 r. Zgodnie ze swoją nazwą tułał się on po różnych miejscach do jesieni 2015 r., kiedy to na parterze budynku przy ul. 3 Maja 11 znalazł swoją obecną siedzibę. Kameralna widownia liczy około 50 miejsc, a w holu odbywają się wystawy współczesnego malarstwa. Ciekawostką jest to, że w miejscu tym jeszcze przed I wojną światową swoją siedzibę miał niemiecki kabaret. Natomiast w przyszłości piętro wyżej planowana jest scena i widownia Teatru „A Part” Marcina Hericha.
0,256 km4 min
5.
ŚLĄSKI TEATR LALKI I AKTORA – ATENEUM | ul. św. Jana 10
Na koniec peregrynacji po teatralnych Katowicach, zmierzamy w stronę Placu Sejmu Śląskiego. Idąc ul. św. Jana, po lewej stronie mijamy usytuowany pod numerem dziesiątym, założony w 1945 r. przez Juliusza Glatty’ego Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”.
0,606 km11 min
6.
TEATR KORTEZ | pl. Sejmu Śląskiego 2
Katowice posiadają także sporą liczbę teatrów nieinstytucjonalnych. Jednym z najciekawszych jest Teatr „Korez” Mirosława Neinerta, działający w usytuowanym przy pl. Sejmu Śląskiego 2 budynku Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Powstał w 1990 r. w Chorzowie i po latach bezdomności znalazł swoje miejsce w Katowicach. Od 1998 r. jest on we wszystkie weekendy lipca i sierpnia wspólnie z Centrum Kultury organizatorem Letniego Ogrodu Teatralnego. Wtedy to na okresowo powstającej scenie w podcieniach budynku prezentowane są spektakle teatralne i kabaretowe adresowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Będąc w tym miejscu warto spojrzeć na znajdujący się we wschodniej części placu gmach budynku Sejmu Śląskiego i urzędu wojewódzkiego, otwarty uroczyście 5 maja 1929 r. w obecności prezydenta RP Ignacego Mościckiego i ówczesnego wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.
5,815 km1h 45min
7.
TEATR ŻELAZNY | ul. Asnyka 12
Z kolei tzw. „Teatr Żelazny” założony przez aktora Piotra Wiśniewskiego w 2010 r., po kilku przeprowadzkach w 2014 r. swoje lokum odnalazł w budynku stacji kolejowej Katowice-Piotrowice. Obie siedziby są też najlepszym przykładem wykorzystania miejscowej infrastruktury postindustrialnej na potrzeby działalności kulturalnej.
ZOBACZ INNE SPACERY
SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: ZŁAP MARZENIE!