Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza

ul. Sienkiewicza 14

Białostocki wydział to jeden z dwóch ośrodków kształcenia adeptów sztuki lalkarskiej w Polsce. Secesyjna kamienica przy ulicy Sienkiewicza od ponad czterdziestu lat gości w swoich murach najważniejszych artystów tej dziedziny teatru.

Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza z siedzibą w Białymstoku powstał w 1975 roku. Rektorem Uczelni, która nosiła do 1996 roku nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, był wówczas prof. Tadeusz Łomnicki, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. To jego decyzja zaważyła, że działające od 1 września 1974 roku przy Białostockim Teatrze Lalek trzyletnie Studium Aktorskie Teatru Lalek, kierowane przez dyrektora Teatru Krzysztofa Raua, zostało z nowym rokiem akademickim 1975/1976 przekształcone w zamiejscowy Wydział Lalkarski warszawskiej PWST im. Aleksandra Zelwerowicza, a słuchacze studium otrzymali indeksy wyższej uczelni artystycznej, jednej z nielicznych wówczas w Europie (choć drugiej już w Polsce, po Wrocławiu) szkół kształcących aktorów-lalkarzy. Pierwszym dziekanem wydziału został wybitny polski artysta teatru lalek, aktor, reżyser i dramaturg – prof. Jan Wilkowski.
W 1980 roku w Białymstoku powstał Wydział Reżyserii Teatru Lalek, kierowany przez prof. Henryka Jurkowskiego. Na początku lat 90. obydwa wydziały przekształcono w jeden Wydział Sztuki Lalkarskiej, z dwoma kierunkami: aktorskim i reżyserskim.

Już w 1979 roku zorganizowano na białostockiej uczelni Przegląd Dyplomów Lalkarskich Szkół Teatralnych, który miał charakter międzynarodowy. Wówczas do Białegostoku przyjechali studenci m.in. ze szkół w Pradze, Sofii i Wrocławiu. Jednak z uwagi na niestabilną sytuację polityczną w kraju Przegląd odbywał się nieregularnie, a w 1988 roku jego organizowanie przejęła uczelnia we Wrocławiu. Dopiero w 2002 roku, za sprawą ówczesnego prorektora Akademii Teatralnej do spraw Wydziału Sztuki Lakarskiej, prof. Marka Waszkiela, zorganizowany został Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich, pod nazwą „Lalkanielalka”. Do Białegostoku zjechało ponad 200 młodych artystów z 16 uczelni teatralnych z Europy i Azji. Od tamtego czasu festiwal odbywa się regularnie co dwa lata i jest jedną z głównych imprez kulturalnych w Białymstoku.


POWIĄZANE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: ŚLADAMI TEATRU LALEK

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.