Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: ŚLADAMI TEATRU LALEK

1,371 km
Białystok jest stolicą teatru lalkowego w Polsce. Wiecie dlaczego? Tu mieści się Białostocki Teatr Lalek, znany i nagradzany na całym świecie. Tu znajduje się Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, gdzie młodzi ludzie podczas studiów przygotowują się do pracy na deskach scenicznych – przede wszystkim teatrów lalkowych, choć wielu absolwentów gra również w teatrach dramatycznych. W Białymstoku odbywają się międzynarodowe festiwale, stąd wywodzą się wybitni aktorzy, reżyserzy i dyrektorzy teatrów. Trudno znaleźć tu miejsce, które w jakiś sposób z lalkarstwem nie byłoby związane…
Podczas spaceru będziemy odkrywać różne teatralne oblicza Białegostoku, mniej i bardziej lalkowe, nie zawsze oczywiste. Nasz Spacerownik zawiera także propozycje zabaw, które pozwolą Wam ćwiczyć się w działaniach teatralnych. Zaproście zatem rodziców i opiekunów i ruszajcie z nami!
 
Autorki: Justyna Czarnota, Anna Danilewicz
Data powstania: 21.05.2017
  • 1.

    Rzeźba psa Kawelina | Park Planty

    Rzeźbę, którą widzicie, stworzył prawie 100 lat temu Piotr Sawicki – człowiek wielu talentów, jeden z pierwszych w Białymstoku artystów-lalkarzy, twórca Teatru Lalek „Świerszcz”, który potem przekształcił się w Białostocki Teatr Lalek. Uwieczniony pies ma charakterystyczną… urodę, prawda? Podobno tak właśnie wyglądał stróż pilnujący wejścia do Ritza – najelegantszego niegdyś hotelu w mieście. Inna wersja legendy wiąże imię psa z nazwiskiem działacza sportowego pułkownika Michała Kawelina – to jego pupila podobno wyrzeźbił Sawicki.

     

    Zadanie:

    Przypatrzcie się uważnie rzeźbie. Stańcie naprzeciwko psa i spróbujcie zrobić dokładnie taką samą minę. Mała podpowiedź: będzie łatwiej, jeśli wcześniej – jak aktorzy, którzy przygotowują się do występów – zrobicie rozgrzewkę twarzy.

    - Mocno potrzyjcie jedną dłoń o drugą, wewnętrzną stroną. Gdy będą już bardzo ciepłe, połóżcie je na policzkach. Teraz energicznie rozmasujcie twarz!

    - Wiecie, że język to też mięsień i można go trenować? Wystawcie język jak najdalej, a potem szybko go schowajcie. Spróbujcie nim dotknąć czubka nosa. Powtórzcie kilkukrotnie. Zamknijcie usta, ale wciąż ruszajcie językiem we wszystkie strony.

    - Każdy z nas potrafi wydobywać z gardła różne odgłosy. Jak myślicie, jaki dźwięk mógłby wydawać pies Kawelina? Najpierw zróbcie podobną do psa minę, a potem odezwijcie się jego głosem!

  • 0,341 km
    6 min
  • 2.

    Teatr przy zamku Jana Klemensa Branickiego | Jana Kilińskiego 1

    W ogrodach przy Pałacu Branickich ponad 260 lat temu stanął pierwszy – i to nie tylko w Białymstoku, ale i na ziemiach polskich – budynek teatralny. Właściciel posiadłości Jan Klemens Branicki, hetman i wielki miłośnik sztuki, zapraszał tu artystów z całej Europy. W założonym przez niego teatrze uwagę widzów zwracała kurtyna, na której znajdowało się wielkie malowidło przedstawiające znanych z mitologii bogów, półbogów, muzy, nimfy, satyry… Jak wyglądały te postaci? Wędrując po ogrodowych alejkach, zobaczycie przypominające je posągi.

     

    Zadanie I

    Przypatrzcie się uważnie rzeźbom w ogrodzie. Niech każdy z Was wybierze jedną, ulubioną lub najciekawszą. Przyjmijcie taką samą pozę: zastygnijcie nieruchomo jak lalki w teatralnym magazynie! Następnie poproście opiekuna lub kogoś znajomego, by na chwilę stał się Waszym animatorem, sterował Waszym ruchem. Niech zaproponuje też jedno zdanie, które wypowiecie. Potem zamieńcie się rolami!

    Zadanie II

    Teraz znajdźcie dla siebie nowe miejsce – nad wodą, na schodach, pod drzewami... Ustawcie się w wymyślonych pozach, jak rzeźby, każdy w swojej. Przyjrzyjcie się sobie nawzajem, spróbujcie odgadnąć, co lub kogo przedstawiacie. A teraz spontanicznie przeprowadźcie ze sobą krótki dialog. 

  • 0,348 km
    6 min
  • 3.

    Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki | ul. Elektryczna 12

    Pamiętacie Piotra Sawickiego? Przed wojną był cenionym artystą, być może dlatego właśnie jego poproszono o ozdobienie freskami gmachu Teatru Dramatycznego. Tyle tylko, że przez ponad 80 lat nikt ich nie widział! Odkryto je dopiero niedawno. Podczas remontu spod tynku wyłonił się delikatny kolor, zarys pięciu muz greckich. Dlaczego zostały ukryte? Nigdy się już pewnie nie dowiemy, ważne, że teraz odnowione freski można podziwiać na fasadzie teatru.

    Zadanie I

    Uruchomcie wyobraźnię i stwórzcie całą rodziną opowieść, która będzie zawierała odpowiedź na pytania: dlaczego freski zostały ukryte? Niech pierwsze zdanie wypowie najmłodsza lub najstarsza osoba, a potem kolejno dodawajcie następne. A może wyjmiecie zeszyt i zapiszecie swój pierwszy rodzinny tekst dramatyczny?

    Zadanie II

    Przy teatrze znajduje się piękny i bardzo stary park. Ogromne drzewa, rozłożyste krzewy, ozdobne kwiaty, trawa, ławki... tworzą naturalną scenografię – idealną do występów, a kamienie i patyki chętnie wystąpią na scenie. Spróbujcie zainscenizować opowieść, którą wymyśliliście przed chwilą.

  • 0,682 km
    12 min
  • 4.

    Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza | ul. Sienkiewicza 14

    Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku powstał w 1975 roku. Od tego czasu kształci przyszłych lalkarzy: aktorów i reżyserów. Studenci poznają tu najróżniejsze techniki lalkowe i same lalki, uczą się je animować. Mają też zajęcia, które kształcą głos – żebyście ich dobrze i wyraźnie słyszeli, słuch – żeby potrafili pięknie śpiewać, sprawność fizyczną – by umieli tańczyć, walczyć, poruszać się na różne sposoby. Wszystko po to, by później na scenie tworzyć spektakle, które będą poruszały i bawiły widzów.
    Zadanie I
    W budynku oprócz sal wykładowych i pracowni teatralnych mieści się również Teatr Szkolny, gdzie młodzi lalkarze prezentują przygotowywane przez siebie w trakcie studiów spektakle, czyli tak zwane dyplomy. Sprawdźcie, jaki spektakl grany jest w najbliższym czasie!
    Zadanie II
    Zastanawialiście się kiedyś nad karierą aktora? A aktora-lalkarza? Co musiałoby się stać, byście zdecydowali się na taki zawód? Możecie również zapytać studentów, jeśli spotkacie ich na dziedzińcu, dlaczego tu właśnie studiują!