Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR "VICTORIA"

ul. Piotrkowskiej 67

W głębi podwórza, obecnie kino „Polonia”. Teatr wybudowano w 1877 przy hotelu „Victoria” przez jego właściciela Wilhelma Kerna. Był to jednopiętrowy budynek murowany, który na widowni w kształcie litery U mieścił około 600 widzów na parterze w krzesłach i dwóch lożach, 15 lożach na piętrze oraz na galerii. Krzesła na widowni pokryte były czerwoną materią, przed sceną znajdowało się miejsce dla orkiestry, a scenę zdobiła kurtyna w stylu „wiedeńskim”, przedstawiająca postaci Mozarta i Moniuszki oraz popiersia Goethego i Schillera.
Scena była płytka, a zaplecze dość ciasne, garderoby znajdowały się pod sceną. Z powodu niedogodnych warunków teatr wielokrotnie przebudowywano, zmieniając układ widowni i poprawiając warunki techniczne; w 1895 zainstalowano oświetlenie elektryczne. Inicjatorem powstania Teatru „Victoria” był Józef Teksel i w późniejszych latach występowały tu tradycyjnie zespoły polskie. Od 1888 działała tu pierwsza stała scena polska. W 1909, w czasach Aleksandra Zelwerowicza, dyrektora Teatru Polskiego, budynek spłonął, a zespół przeniósł się do zaimprowizowanego teatru w dawnym magazynie przy ul. Cegielnianej (obecnie Teatr im. S. Jaracza, ul. Jaracza 27). Po odbudowie w dawnej „Victorii” urządzono w 1910 salę do jazdy na wrotkach. Od 1911 budynek jest siedzibą kina – dawniej „Casino”, od 1945 „Polonia”. O teatralnej przeszłości tego miejsca przypomina tablica pamiątkowa w holu na pierwszym piętrze.

POWIĄZANE SPACERY

ŚLADAMI NIEISTNIEJĄCYCH TEATRÓW ŁÓDZKICH

TEATRY ŁÓDZKIE ZA KURTYNĄ HISTORII

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.