Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR NOWOŚCI
IM. WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO

ul. Leona Schillera 4

Teatr otwarty w 1901 roku jako siedziba zespołu operetki i farsy Teatrów Warszawskich. Wygodny, „uśmiechnięty” budynek, lubiany przez publiczność. Tu debiutowała Mieczysława Ćwiklińska. Od 1921 funkcjonował pod nazwą Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w ramach zespołu Teatrów Miejskich.
W latach 1924–1926 kierowany przez Leona Schillera z pomocą Wilama Horzycy, Andrzeja Pronaszki i Aleksandra Zelwerowicza stał się najciekawszą sceną teatralną międzywojennej Polski. Schiller przygotował tu cykl nowatorskich inscenizacji klasyki zagranicznej oraz polskiego dramatu poetyckiego. W Teatrze im. Bogusławskiego udało się wprowadzić w życie idee teatru monumentalnego i realizować program nowoczesnego teatru, nowoczesnej inscenizacji. Ze względu na lewicujący charakter teatr zamknięto w 1926 roku i przekształcono w Kinematograf Miejski, działający do II wojny światowej.

CIEKAWE POSTACI

  • Leon Schiller
  • Wilam Horzyca
  • Andrzej Pronaszko
  • Aleksander Zelwerowicz

POWIĄZANE SPACERY

TEATROWISKA WARSZAWSKIE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.