Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR DRUGA STREFA

ul. Magazynowa 14A

„Praga, Targówek, Mokotów / Dość mam tych kłopotów!” – tak zaczynają się Cwaniary Sylwii Chutnik. Akcja tej powieści dzieje się na Mokotowie, więc mając książkę pod pachą warto odwiedzić Teatr Druga Strefa. Można o nim powiedzieć: lokalny teatr dzielnicy. Założona w 1997 jako scena komercyjna, działał już wcześniej, bo od 1989 roku jako grupa teatralna. Od 2006 roku siedziba teatru znajduje się w postindustrialnej przestrzeni. To jedyny w Warszawie teatr w dawnym warsztacie samochodowym.
Teatr powołał do życia Sylwester Biraga. W repertuarze można znaleźć spektakle dziecięce, teatr tańca i burleskę oraz inscenizacje dramatów klasycznych. Jest organizatorem festiwalu Dni Teatru na Mokotowie, którego głównym celem programowym jest promocja kultury lokalnej i demokratyzacja teatru.
Jednym z najbardziej znanych spektaklu teatru jest Boylesque Show, czyli męska wersja burleski. Pisano, że "spełnia wszystkie założenia burleski: są w nim zaskakujące kostiumy, są interesujące historie, jest widowisko i mnóstwo brokatu, a przede wszystkim jest gorąca atmosfera, poczucie wspólnoty i świetnej zabawy".
W granej ostatnio Czkawce Władimira Zujewa reżyser Sylwester Biraga bada takie pojęcia jak nieheteronormatywność, kultura ludowa, przeznaczenie i mistyka. Na portalu Teatr dla Was czytaliśmy: "Dramat Władimira Zujewa odzwierciedla stan umysłów postsowieckiego społeczeństwa rosyjskiego i fakt niewykorzystania jego potencjału. Na przykładzie dwóch skrajnie różnych postaci widzimy, jak wykształceni ludzie nie mogą zaspokoić swoich potrzeb".
Była to jedyna scena komercyjna w Warszawie, która przyłączyła się do akcji czytania scenariusza spektaklu Golgota Picnic, tuż po jego odwołaniu w 2014 roku. Teatr jest miejscem licznych wydarzeń pozateatralnych takich jak wystawy malarskie, graficzne i fotograficzne, pokazy filmów i promocje książek. Wiele spektakli jest ukłonem w stronę widza poprzez promowanie systemu Pay What You Want (system płatności, gdzie kupujący płaci dowolnie wybraną kwotę za dany towar). W 2015 Teatr Druga Strefa został nominowany do tytułu Miejsce LGBTQ friendly.

ul. Magazynowa 14A, 02-652 Warszawa | teatrdrugastrefa.pl


POWIĄZANE SPACERY

SCENY ALTERNATYWNE.
SUBIEKTYWNY SPACEROWNIK
ARKADIUSZA GRUSZCZYŃSKIEGO
(część I)

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.