Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

WROCŁAWSKI TEATR LALEK
I WROCŁAWSKI TEATR KOMEDII

pl. Teatralny 4

Budowla usytuowana wzdłuż zachodniej granicy dawnego ogrodu na Międzymurzu, obecnie parku im. M. Kopernika, który wydzielony jest ze strefy Promenady Wrocławskiej, powstała jako resursa Związku Kupców Chrześcijańskich.
Obecnie w neobarokowym gmachu mieści się Wrocławski Teatr Lalek oraz Teatr Komedii. Neobarokowy gmach resursy wzniesiono na w latach 1889–1891, wg projektu Paula Kieschkego i Richarda  Bielenberga. Po wschodniej stronie budynku rozległy taras łączy go z promenadą ciągnącą się wzdłuż fosy miejskiej w kierunku dzisiejszego parku Kopernika i Bastionu Sakwowego położonego na wzgórzu, zwanym dziś Wzgórzem Partyzantów. Podstawą założenia jest prostokątny rzut, poszerzony w części północnej i południowej przez ryzality. Gmach pozornie utrzymany jest w formach pałacu w typie en court et jardin; jednak jego wejście główne zaprojektowane zostało w elewacji bocznej, północnej, która tym samym przejęła funkcje fasady. Fasadę poprzedza portyk, za którym znajduje się westybul wiodący na monumentalne, trójbiegowe schody. Parter mieścił pierwotnie kameralne sale klubowe, piętro – wnętrza reprezentacyjne, w tym sale balowe, dużą i małą, które obecnie są połączone w jedną salę teatralną.
Od roku 1967 budynek służy jako siedziba Wrocławskiego Teatru Lalek.Pierwszy spektakl lalkowy w powojennym Wrocławiu odbył się 18 października 1946 r. na scenie Teatru Lalki i Aktora uruchomionego przez Zenona i Elżbietę Kalinowiczów przy ul. Rzeźniczej 12. Scena ta (w kolejnych latach zmieniając swój status prawny i organizacyjny) adresowała przedstawienia głównie do widowni dziecięcej i młodzieżowej. Często też dawała spektakle w miasteczkach śląskich. Częsta zmiana lokalizacji i kierownictwa, pociągała za sobą również zmienność wizji artystycznych dyrekcji. Warto wspomnieć o osobie Adolfa Chronickiego (1953–1954), Leokadii Serafinowicz (1956–1958) i Jana Potiszila (1959–1963). Od 1 stycznia 1962 r. scena zyskała autonomię, osiadając przy ul. Świdnickiej 28, w budynku Teatru Żydowskiego, jako Państwowy Teatr Lalek "Chochlik". Od 2004 r. w budynku resursy znalazł również schronienie Teatr Komedii. Oficjalne rozpoczęcie działalności teatru nastąpiło 20 listopada 1997 r.
CZYTAJ DALEJ

CIEKAWOSTKI

►  Autorzy projektu: Paul Kieschke & Heinrich Bielenberg.
►  Czas powstania: 1889–1891.

AUTOR: Bożena Grzegorczyk

pl. Teatralny 4, 50-010 Wrocław | www.teatrlalek.wroclaw.pl


POWIĄZANE SPACERY

OD SZTUKI TEATRU
DO TEATRU SZTUKI

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: TEATR POSZUKIWANY!

HENRYK TOMASZEWSKI WE WROCŁAWIU. ODSŁONA PIERWSZA: ŻYCIE ZAWODOWE

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.