Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: ARTYŚCI SOSNOWCA

0,748 km
Choć może o tym nie wiecie, spacerując przez miasto, przechodzicie koło budynków i miejsc, w których ktoś kiedyś próbował realizować swoje artystyczne marzenia… Zapraszamy Was dziś do odwiedzenia pięciu przestrzeni kojarzących się ze słynnymi ludźmi, którzy na jakimś etapie swojego życia byli związani z Sosnowcem! Poszczególne punkty spaceru będą okazją do uwalniania wyobraźni i międzypokoleniowych zabaw. Róbcie zdjęcia i w mediach społecznościowych oznaczcie koniecznie #teatrzaglebia!
 
AUTORKI: Justyna Czarnota, Agata Kędzia
Orientacyjny czas trwania spaceru: 1,5 godz.
Data publikacji: 2.09.2022
 
 
  • 1.

    TEATR ZAGŁĘBIA | ul. Teatralna 4

    Wyobraźcie sobie, że po II wojnie światowej na scenie dzisiejszego Teatru Zagłębia występowały… same dzieci! Jan Dorman - pedagog, reżyser i reformator teatru, w latach 1945-1947 prowadził tutaj Międzyszkolny Teatr Dziecka. Pierwszym pokazanym na deskach sosnowieckiej sceny spektaklem były „Malowane dzbanki”, w których udział wzięło 120 młodych osób! Spektakle Dormana były ciekawe, bo artysta czerpał inspirację z dziecięcych zabaw, historii i improwizacji.
     
    ZADANIE: Zastanówcie się, o czym – jako cała grupa! – chcielibyście zrobić spektakl. Już wiecie? Przygotujcie teraz z niego dwie sceny – pierwszą wymyślają dzieci, drugą – dorośli. Zagrajcie je obie dla siebie nawzajem. Co je łączy? Zastanówcie się, jak mogłaby wyglądać reszta przedstawienia!
  • 0,205 km
    3 min
  • 2.

    Kamienica POLI NEGRI | ul. Kołłątaja 6

    Pola Negri właściwie nazywała się Apolonia Chalupec, a pseudonim przyjęła na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki – Ady Negri. Była polską aktorką teatralną i filmową, która wyjechała najpierw do Niemiec (w 1917) a potem do Stanów Zjednoczonych (w 1923) i odniosła olbrzymi sukces. Grała w filmach kina niemego, czyli takiego, w którym nie słychać dialogów, a słowa pojawiają się w formie napisów na planszach między scenami. W Sosnowcu mieszkała tylko kilka miesięcy!
     
    ZADANIE: Niech każda osoba zastanowi się, jakiego artystę lubi tak bardzo, że chciałaby mieć kojarzący się z nim pseudonim. Gdy będziecie gotowi, wspólnie zastanówcie się, jak każdy z Was się nazwie. Wybierzcie dzień, w którym będziecie się tak do siebie zwracać! Może potrenujecie od razu?
  • 0,108 km
    1 min
  • 3.

    Plac KONSTANTEGO ĆWIERKA

    Konstanty Ćwierk był wielkim miłośnikiem Zagłębia Dąbrowskiego. Zajmował się poezją, dziennikarstwem, pisał recenzje i felietony, prowadził audycje radiowe, a jako młody chłopak próbował swych sił także jako aktor. Przez jakiś czas redagował także „Iskierkę” – pismo kierowane tylko do dzieci.
     
    ZADANIE: A może to właśnie Wy założycie gazetę kierowaną do innych rodzin? Weźcie dyktafon (może być w telefonie komórkowym) i zróbcie sondę wśród osób na Placu, pytając o tematy artykułów, które miałyby się w takim piśmie pojawiać! A może ktoś opowie Wam swoją historię, którą będziecie mogli opublikować?
  • 0,305 km
    5 min
  • 4.

    Kamienica PAULA GODWINA | ul. 3 Maja 11

    W tej kamienicy w 1902 roku urodził się Paul Godwin (właściwie: Pinchas Goldfein). Był wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kompozytorem, również muzyki filmowej. Światową sławę przyniosło mu skomponowanie ścieżki dźwiękowej do… kreskówki „Myszka Miki”! Wysłuchajcie jej właśnie w tym miejscu!
     
    ZADANIE: Myszka Miki wyglądała bardzo charakterystycznie. Odwróćcie się teraz do siebie plecami i spróbujcie tak zmienić swoje ubranie, by w jakiś sposób upodobnić się do tej postaci. Na trzy, cztery niech każda osoba odwróci się i zaprezentuje! Uwaga! Możecie to zadanie powtórzyć wielokrotnie, ważne, by za każdym razem mieć inny pomysł na swój kostium!
  • 0,13 km
    2 min
  • 5.

    JAN KIEPURA - pomnik na pl. Stulecia (tzw. Patelni)

    Jan Kiepura urodził się w tym samym roku, co Paul Godwin i również zajmował się muzyką – jest chyba najbardziej znanym polskim śpiewakiem operowym. Mieszkał przy ul. Miłej 4 (sprawdźcie na mapie, gdzie to jest!), a na „Patelni”, gdzie teraz jesteście, stoi jego pomnik, odsłonięty w przeddzień setnej rocznicy urodzin tenora. Blisko trzymetrowy (290 cm) odlew z brązu jest umieszczony na granitowym cokole o wysokości 1,40 m. Autorami projektu są warszawscy artyści – Tadeusz Markiewicz i Gabriel Karwowski.
     
    ZADANIE: Zastanówcie się, jaką piosenkę lubicie wszyscy i znacie jej słowa (może być sam refren!). Stańcie w pozie Kiepury i zaśpiewajcie ją – im głośniej, tym lepiej!