Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH - „KRAKOWSKIMI ŚLADAMI TADEUSZA KANTORA”

1,164 km
Jest takie miejsce, gdzie wszystko jest możliwe. To teatr. I teatr może zdarzyć się wszędzie! Na ulicy, w piwnicy, w szkole. Zapraszamy do aktywnej podróży szlakiem wybranych miejsc związanych z życiem i twórczością Tadeusza Kantora. Naszą podróż rozpoczniemy w Krakowie, na Kanoniczej 5. Odwiedzimy miejsca, które mogą wydawać się zupełnie nieteatralne, ale mają ciekawe historie i były ważne dla jednego z najważniejszych artystów polskiego teatru XX wieku. Zajrzymy do piwnic i prywatnych mieszkań, w których teatr także może się wydarzyć!
W drogę!
 

Autorka: Justyna Droń
Orientacyjny czas spaceru: 1 godz., 30 min.

Data publikacji: 24.09.2022

 
  • 1.

    DAWNA SIEDZIBA CRICOTEKI | Ul. Kanoniczna 5

    Tadeusz Kantor urodził się w 1915 roku w Wielopolu Skrzyńskim, a do Krakowa przyjechał na studia na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. I to z tym miastem związał swoje życie i twórczość. To tutaj pokazywał pierwsze spektakle teatralne i organizował wystawy. W Krakowie Kantor założył eksperymentalny Teatr Cricot 2, który zyskał sławę na całym świecie. Artyści, którzy tworzyli ten teatr mieli dużo nietypowych pomysłów i swój teatr, nawiązując do teatru plastyków i pisarzy istniejącego przed II wojną światową, też nazwali bardzo nietypowo. Gdy przeczytasz od tyłu słowo Cricot, otrzymasz „to circ” czyli „to cyrk”. Zdumiewające? Od słowa Cricot pochodzi też nazwa Cricoteka – czyli miejsce działające jako „żywe archiwum” tego teatru.   
    W kamienicy przy ulicy Kanonicznej 5 Tadeusz Kantor zbierał i porządkował wszystkie dokumenty dotyczące działań Cricot 2. Tutaj odbywały się próby do spektakli, a także powstawały kostiumy teatralne i obiekty, które później wykorzystywane były na scenie. To miejsce mimo, że wygląda niepozornie było siedzibą jednego z najbardziej znanych teatrów awangardowych na świecie.
     
    ZADANIE: Pomysły twórców teatru - reżyserów, aktorów, scenografów, często bywają zaskakujące dla publiczności. Zrób coś nietypowego w miejscu, w którym właśnie stoisz. Zastanów się, jakiego rodzaju to może być działanie lub wykorzystaj jeden z naszych pomysłów: stój nieruchomo przez pięć minut w dziwnej pozycji; spaceruj przez chwilę dziwnym krokiem w różnych kierunkach; wykonaj trzyminutowy szalony taniec na chodniku. Jak na Twoje działanie zareagowali przechodnie?
  • 0,67 km
    12 min
  • 2.

    TEATR W MIESZKANIU | Ul. Szewska 21

    Niedaleko krakowskiego rynku, w kamienicy przy ulicy Szewskiej 21, w mieszkaniu nr 5 odbyła się premiera „Balladyny” - pierwszego konspiracyjnego spektaklu Kantora. Sam artysta nazwał ten etap swojej twórczości Podziemnym Teatrem Niezależnym. Wystawiając dramat Juliusza Słowackiego, Kantor całkowicie zerwał z tradycją: skrócił tekst i zaprojektował abstrakcyjne kostiumy i dekoracje. Na tablicy upamiętniającej spektakl, która znajduje się na ścianie kamienicy, można zobaczyć kilka postaci z „Balladyny”. W wizji Kantora wszystkie miały charakterystyczne konstruktywistyczne kostiumy.
     
    Zadanie: Zatrzymaj się na moment i rozejrzyj się. Uważnie przyjrzyj się przestrzeni wokół siebie. Spróbuj odszukać na ulicy kształty geometryczne, które wykorzystywał Kantor. Znajdź figury, które ukryły się w miejskim krajobrazie. Otaczają nas kwadraty, trójkąty, koła, prostokąty……prawda?
     
  • 0,065 km
    1 min
  • 3.

    NARODOWY STARY TEATR IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ | ul. Jagiellońska 5

    Stary Teatr to jeden z najstarszych teatrów w Polsce. Kantor współpracował z nim w charakterze scenografa. Ale też z innymi teatrami w Krakowie. Jego projekty scenograficzne dla teatrów takich jak ten, choć nie zawsze spotykały się ze zrozumieniem, wyprzedzały późniejsze pomysły stosowane w Teatrze Cricot 2.
     
    Zadanie: Sztuki teatralne opierają się na prawdziwych lub wymyślonych historiach. Spróbujcie rodzinnie wymyślić historię, w której znajdą się trzy słowa: suknia, szkoła, rower. Opowiedzcie ją na głos. Opowieść może być długa lub krótka, realna lub zupełnie oderwana od rzeczywistości. Spróbujcie opowiedzieć historię trzy razy, zmieniając za każdym razem kolejność słów.
  • 0,111 km
    2 min
  • 4.

    PAŁAC POD KRZYSZTOFORY | Rynek Główny 35

    Znajdująca się w piwnicach pałacu Galeria Krzysztofory była siedzibą II Grupy Krakowskiej - stowarzyszenia artystów-plastyków, do którego należał również Tadeusz Kantor. W tym miejscu odbywały się próby oraz premiery przedstawień jego teatru, włącznie ze słynną „Umarłą klasą” z 1975 roku. W tym spektaklu staruszkowie powracają do szkolnych ławek i wydarzeń z dzieciństwa, czyli do czasu, który bezpowrotnie minął, ożywiają martwe wspomnienia.
     
    Zadanie: W teatrze nie zawsze jest tak, że aktor dostaje dokładny scenariusz i wie jak ma zagrać swoją rolę. Czasem musi grać spontanicznie, bez planu, a czasem nawet bez tekstu, czyli improwizować. Jak myślisz, jak mógłby zachowywać się wielki gimnastyk? Złośliwy szatniarz? Dyrektor cyrku? Staruszek na rowerku? Odegraj te role na swój sposób.
  • 0,318 km
    5 min
  • 5.

    GALERIA-PRACOWNIA TADEUSZA KANTORA | Ul. Sienna 7/5

    W mieszkaniu-pracowni przy ulicy Siennej Kantor spędził ostatnie trzy lata swojego życia. Miejsce to wygląda bardzo podobnie jak przed laty, kiedy w 1990 roku twórca „Nigdy tu już nie powrócę” opuścił je na zawsze. Przebywając w tej prywatnej przestrzeni można zajrzeć do pokoju Tadeusza Kantora, a także do przylegającej do niego galerii, w której prezentowane są prace artysty.
     
    Zadanie: Codzienne przestrzenie są bardzo inspirujące. Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie, że znajdujesz się w pokoju nieznanego bohatera. Otwórz oczy, przyjrzyj się temu co znajduje się wokół Ciebie. Co widzisz? Jak wygląda przestrzeń w której jesteś? Zastanów się kim może być mieszkaniec tego pokoju? Co lubi robić, czym się zajmuje i jakie ma zwyczaje?

ZOBACZ INNE SPACERY

TEATRALNY KRAKÓW HELENY MODRZEJEWSKIEJ

KRAKOWSKIE SKANDALE TEATRALNE