Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR DRAMATYCZNY
M.ST. WARSZAWY

pl. Defilad 1

Otwarty w 1955 roku pod nazwą Teatr Domu Wojska Polskiego. Obecna nazwa od roku 1957 roku. Jedna z najważniejszych scen po przemianach politycznych w październiku 1956. 
Warszawa: Teatr Dramatyczny, fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska
Tu odbyły się prapremiery ważnych polskich dramatów: Iwona, księżniczka Burgunda Witolda Gombrowicza (1957), Policja Sławomira Mrożka (1958), Kartoteka Tadeusza Różewicza (1960). Tu także po raz pierwszy w Polsce wystawiano sztuki Bertolta Brechta, Friedricha Dürrenmatta, Eugène’a Ioneski. Za dyrekcji Gustawa Holoubka (1971-1982) zespół aktorski teatru był jednym z najlepszych w Polsce. Tutaj odbywał się przerwany wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku historyczny Kongres Kultury Polskiej.  Od 1965 główna scena Warszawskich Spotkań Teatralnych, którymi do 1991 roku kierował wieloletni dyrektor Teatru Dramatycznego Mieczysław Marszycki.

pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa | teatrdramatyczny.pl


POWIĄZANE SPACERY

SPACEROWNIK DLA DZIECI,
KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH

ŚLADAMI JERZEGO GRZEGORZEWSKIEGO

ŚLADAMI TADEUSZA ŁOMNICKIEGO

TEATROWISKA WARSZAWSKIE

STACJE TEATRALNE JOANNY SZCZEPKOWSKIEJ

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.