Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

TEATR POLSKI
IM. ARNOLDA SZYFMANA
W WARSZAWIE

ul. Karasia 2

Założony w 1913 roku przez Arnolda Szyfmana jako teatr prywatny, nowocześnie wyposażony (pierwsza w Polsce scena obrotowa), konkurencyjny wobec teatrów rządowych. Dzięki talentom założyciela ten prywatny teatr stał się pierwszą sceną II RP, łączącą komercję i misję.
Po II wojnie światowej, dzięki zabiegom dyrektora Szyfmana, teatr został pierwszym upaństwowionym teatrem w Polsce. Przez wiele lat uznawany – z osiągnięci i tradycji – za scenę reprezentacyjną, akademicką. W latach 1981–1996 teatrem kierował Kazimierz Dejmek, w którym realizował swoją wizję teatru narodowego, wystawiając teksty klasyczne, jak i wiele dramatów współczesnych Mrożka, Iredyńskiego, Myśliwskiego. Za krótkiej dyrekcji artystycznej Andrzeja Łapickiego (1996–1999) teatr obwołano Domem Fredry. W 2013 roku Teatr Polski hucznie obchodził swoje stulecie i zyskał patrona – Arnolda Szyfmana, założyciela i czterokrotnego dyrektora tej sceny.
 
 
 
 
 
 
 
 

CIEKAWE POSTACI

  • Arnold Szyfman
  • Andrzej Łapicki

ul. Karasia 2, 00-327 Warszawa | www.teatrpolski.waw.pl


POWIĄZANE SPACERY

SZLAKIEM WOJENNYCH KAWIARNI ARTYSTYCZNYCH

ŚLADAMI TADEUSZA ŁOMNICKIEGO

STACJE TEATRALNE JOANNY SZCZEPKOWSKIEJ

ŚLADAMI JULIUSZA OSTERWY I REDUTY W WARSZAWIE

„NIECODZIENNY” / JUBILEUSZOWY SPACER WARSZAWSKIMI ŚLADAMI GUSTAWA HOLOUBKA

Copyright SPACEROWNIK TEATRALNY 2016. All Rights Reserved.

Design by Dominika Naziębły, Łukasz Gosławski. Powered by Wojciech Sowa.