Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

CHORZÓW - BYTOM

6,262 km
Autor: Andrzej Linert
  • 1.

    TEATR ROZRYWKI | ul. Konopnickiej 1

    Idea pierwszego zawodowego teatru w Królewskiej Hucie, dzisiejszym Chorzowie zrodziła się pod koniec XIX stulecia, kiedy to w 1898 r. Otto Mücke sporządził plany architektoniczne reprezentacyjnego czteropiętrowego Hotelu „Graf Reden”, przy zbiegu ulic Kattowizerstrasse z Schillerstrasse (dziś skrzyżowanie ul. Katowickiej z ul. Konopnickiej), Jego budowniczym był doświadczony miejscowy mistrz murarski Benno Grötschel, budowniczy nowego ratusza miejskiego z 1874 r. i gmachu liceum z 1889 r. Inwestorem gmachu był Franz Oppavsky. Koszt budowy wyniósł pół miliona marek. W otwartym w 1900 r. budynku znalazła się duża sala taneczno-teatralna, w której po roku wybudowano drugą kondygnacja lóż i zainstalowana elektryczna instalacja grzewcza, w miejsce początkowego ogrzewania parowego. Licząca od tej chwili ponad 2000 miejsc sala pomyślana została jako m. in. miejsce teatralnych występów zimowych. Z chwilą otwarcia hotel stanowił więc centrum życia kulturalnego miasta. W jego pomieszczeniach w 1901 r. znalazł swoją siedzibę „Oberschlesisches Volkstheater” („Górnośląski Teatr Ludowy”), pierwszy zawodowy teatr Królewskiej Huty/Chorzowa.
    CZYTAJ DALEJ
  • 0,429 km
    7 min
  • 2.

    CHORZOWSKIE CENTRUM KULTURY | Henryka Sienkiewicza 3

    Kolejnym ważnym obiektem teatralnym Chorzowa jest były Dom Ludowy, współcześnie Chorzowskie Centrum Kultury. Chcąc go bliżej poznać, kierujemy się wzdłuż budynku Teatru Rozrywki ulicą Katowicką do Rynku i dochodzimy ul. Jagiellońską, a następnie Wolności do Chorzowskiego Centrum Kultury. W latach międzywojennych, początkowo Hotel „Graf Reden” był miejscem występów zawodowych teatrów polskich, niemieckich i żydowskich, a także rozwijającego się na terenie miasta polskiego ruchu społeczno-kulturalnego. Zmiana sytuacji nastąpiła w 1934 r., kiedy to otwarty został nowo wybudowany gmach teatralny przy ul. Sienkiewicza 3. Jego budowa miała poza aspektem politycznym, wymiar praktyczny, ambicjonalny i prestiżowy. Chodziło oto, aby Polacy na organizację własnych uroczystości państwowych i artystycznych nie musieli zabiegać o udostępnienie sali widowiskowej u niemieckich właścicieli Hotelu „Graf Reden”.
    CZYTAJ DALEJ
  • 5,19 km
    1h 34min
  • 3.

    BYTOMSKI TEATR TAŃCA I RUCHU „ROZBARK” | ul. Wojciecha Kilara 29

    Spod gmachu Opery Śląskiej kierujemy się w stronę ul. Karola Miarki i po chwili skręcamy w prawo w ul. Dojazd. Dochodzimy nią do ulicy Wojciecha Kilara i skręcamy w lewo. Po przejściu kilkudziesięciu metrów pod numerem 29 znajdujemy siedzibę jednego z najmłodszych zespołów teatralnych na terenie miasta, tzw. Bytomski Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark”. Otwarty został w marcu 2014 r. i mieści się w dawnej Cechowni kopalni „Rozbark”. Jego lokum jest przykładem twórczego wykorzystania infrastruktury poprzemysłowej w pracy kulturalnej. Teatr posiada scenę i widownię na około 200 miejsc. Obok twórczości artystycznej prowadzi działalność społeczną i edukacyjną, w tym m. in. w zakresie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o elementy pantomimy, baletu klasycznego i tańca ulicznego. 
  • 0,643 km
    11 min
  • 4.

    OPERA ŚLĄSKA | ul. Moniuszki 21/23

    Kolejny ważny w najbliższej okolicy Chorzowa obiekt teatralny znajdujemy w Bytomiu. W tym celu musimy wrócić na chorzowski Rynek i tramwajem nr 6 lub 19, udajemy się do Bytomia. Wysiadamy na placu gen. W. Sikorskiego w bezpośrednim sąsiedztwie Opery. Możliwy jest również dojazd autobusem nr 820 lub 830 z Katowic, z ul. Piotra Skargi do końcowego przystanku Bytom Dworzec. Dla zmotoryzowanych  parking usytuowany jest obok gmachu Opery. Wjazd od strony ul. Powstańców Warszawskich, ul. Katowickiej (potem ul. Jagiellońską) lub ul. K. Miarki.
    CZYTAJ DALEJ