Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

LEON SCHILLER
W ŁODZI

2,283 km
Leon Schiller, najwybitniejszy polski reżyser teatralny okresu międzywojennego i organizator teatru powojennego w Polsce, na różnych etapach swojej kariery artystycznej związany był z Łodzią. W związku z jego działalnością warto dziś odwiedzić przynajmniej trzy miejsca.
 
AUTORKA: Małgorzata Leyko
  • 1.

    TEATR IM. STEFANA JARACZA | ul. Kilińskiego 45

    Przed wojną budynek był siedzibą Teatru Miejskiego, w którym Leon Schiller reżyserował za dyrekcji Karola Adwentowicza cykl aktualnych przedstawień polityczno-społecznych: Rywali Andersona, Stallingsa, Zuckmayera (1929), adaptację Dzielnego wojaka Szwejka Haska (1929), Cjankali Wolfa (1930), Przestępców Brucknera (1930). Do tego cyklu zaliczyć trzeba również późniejsze Krzyczcie Chiny! Tretiakowa (1932) współreżyserowane przez Szletyńskiego.
    Po wyzwoleniu Łodzi znalazł tutaj siedzibę Teatr Wojska Polskiego, którego dyrektorem w latach 1946-1949 był Leon Schiller, któremu podlegał także Teatr Powszechny TUR (ul. 11 Listopada). Z Schillerem współpracowali m.in. reżyserzy: Władysław Krasnowiecki, Henryk Szletyński, Józef Wyszomirski oraz scenografowie: Otto Axer, Władysław Daszewski, Zenobiusz Strzelecki, a w zespole aktorskim znaleźli się: Aleksander Zelwerowicz, Józef Węgrzyn, Hanna Skarżanka, Ryszarda Hanin, Andrzej Łapicki i Feliks Żukowski. W ciągu trzech sezonów dyrekcji Schillera wystawiono tutaj 38 premier, w tym przedstawienia reżyserowane przez niego samego – Wielkanoc Otwinowskiego (1946), Krakowiacy i Górale Bogusławskiego (1946 – 246 przedstawień), Burzę Szekspira (1947), Igraszki z diabłem Drdy (1948).
  • 1,081 km
    19 min
  • 2.

    POMNIK LEONA SCHILLERA W PASAŻU JEGO IMIENIA | ul. Piotrkowska 112

    Odsłonięty 27 marca 1982 roku. Rzeźba Antoniego Biłasa przedstawia monumentalną postać reżysera wykutą w granicie. Został on wzniesiony ze składek mieszkańców Łodzi. Zbiórkę pieniędzy z inicjatywy Kazimierza Dejmka, przewodniczącego Komitetu Budowy Pomnika, prowadziło Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Przed pomnikiem Leona Schillera każdego roku w Międzynarodowym Dniu Teatru (27 marca) spotykają się przedstawiciele wydziałów kultury urzędu miasta i sejmiku wojewódzkiego oraz delegacje teatrów łódzkich. Po odczytaniu orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru, listów przedstawicieli władz oraz wypowiedzi najbardziej zasłużonej badaczki scen łódzkich, prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej, pod pomnikiem składane są kwiaty. Spotkanie to w ostatnich latach inicjuje jednocześnie wielodniową akcję Dotknij teatru, która z inicjatywy łódzkich aktywistów przerodziła się w akcję ogólnopolską.
  • 1,202 km
    21 min
  • 3.

    PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA FILMOWA, TELEWIZYJNA I TEATRALNA IM. L. SCHILLERA | Targowa 63

    W lipcu 1946 powołana na mocy rozporządzenia ministerialnego Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Warszawie z siedzibą w Łodzi przejęła działający w Łodzi od 1945 Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej (wówczas z siedzibą przy ul. Gdańskiej 32). Pierwszym rektorem PWST był Leon Schiller, który przeniósł ją w 1949 do Warszawy. Pozostały w Łodzi Wydział Aktorski przekształcono w Wyższą Szkołę Aktorską i w 1959 połączono z Wyższą Szkołą Filmową. W czasie trzyletniej kadencji rektorskiej Schillera (1946-1949) ściśle łączono kształcenie reżyserów teatralnych i aktorów z pracą w teatrze. Wykładowcami na Wydziale Aktorskim w późniejszych latach byli m.in. Kazimierz Dejmek, Hanna Małkowska, Janina Mieczyńska, Emil Chaberski, Karol Borowski, a jego najbardziej znanym absolwentem – Janusz Gajos. Obecnie kierunki studiów obejmują reżyserię filmową, operatorstwo, produkcję filmową, aktorstwo i scenopisarstwo. Wybitnymi absolwentami szkoły są m.in. Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Roman Polański, później studiowali tu także Dorota Kędzierzawska, Władysław Pasikowski, Paweł Edelman.

ZOBACZ INNE SPACERY

ŚLADAMI NIEISTNIEJĄCYCH TEATRÓW ŁÓDZKICH

TEATRY ŁÓDZKIE ZA KURTYNĄ HISTORII

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: NA TROPIE ARLEKINA