Korzystając z serwisu internetowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.
x
X

ZAPLANUJ SWÓJ SPACER

SPACEROWNIK DLA DZIECI, KTÓRE ZABIERAJĄ NA SPACER DOROSŁYCH: WEŹ LALKĘ NA SPACER!

7,035 km
Pewnie nie raz widzieliście lalki na scenie. A może sami wystawialiście w domu przedstawienie, wykorzystując swoje własne zabawki? Zabierzcie jedną z nich na… teatralny spacer. Podczas niego zmierzycie się z wyzwaniami, przed którymi stoją aktorzy i przyjrzycie kwestiom ważnym w tym zawodzie. Zainspirują Was do tego gdańskie miejsca teatralne. W drogę!
 

AUTORKI: Justyna Czarnota, Monika Tomczyk

orientacyjny czas trwania spaceru: 1 – 1,5 h.

  • 1.

    MIEJSKI TEATR MINIATURA | ul. Grunwaldzka 16

    Zaczynamy od Miniatury – teatru, w którym lalki pojawiają się na scenie od ponad 70 lat. Początek lalkowej historii wiąże się z przyjazdem do Gdańska trzech artystek – Olgi, Ewy i Ireny Totwen – tworzących rodzinny Wileński Teatr Łątek. Nie byłoby jednak spektakli w Miniaturze, gdyby nie aktorzy-lalkarze. To artyści teatru, którzy mogą występować bez lalek, ale mają też dodatkową umiejętność: potrafią animować (czyli ożywiać!) różnego rodzaju formy i przedmioty.

     

    Zadanie:

    Niech Wasza zabawka stanie się lalką, a Wy sami – animatorami. W jaki sposób możecie nią poruszać? Jakie gesty może wykonać lalka? Pamiętajcie, by trening animatora odbyli zarówno młodzi, jak i dorośli spacerowicze! Zrób zdjęcie i wrzuć na fanpage Miniatury na Facebooku, oznaczając je: #wezlalkenaspacer

  • 0,397 km
    7 min
  • 2.

    Politechnika Gdańska | ul. Gabriela Narutowicza 11/12

    Czy wiecie, że w miejscach, które nie są teatrami, również powstają przedstawienia? Na przykład na uczelniach! Teatr, w którym aktorami są studenci, to ważna część kulturalnej historii Gdańska. W stołówce Politechniki Gdańskiej, jesienią 1954 roku, odbyła się pierwsza premiera grupy prowadzonej przez instruktora Zbyszka Cybulskiego – gwiazdę filmową, ówczesnego aktora Teatru Wybrzeże. Zespół przyjął nazwę Bim-Bom i był jedną z ważniejszych polskich oddolnych inicjatyw teatralnych.
     
    Zadanie: Gdy teatr robią amatorzy, z reguły chcą mówić o rzeczach, które są dla nich ważne. Co mogłoby być ważne dla całej Waszej rodziny (nie zapomnijcie uwzględnić perspektywy zabawki!)? Odegrajcie wszyscy razem na schodach Politechniki scenę, w której o tym opowiecie!
  • 0,576 km
    10 min
  • 3.

    OPERA BAŁTYCKA | al. Zwycięstwa 15

    Po wojnie w tym miejscu – w dawnym gmachu niemieckiej hali sportowej – biło teatralne serce Gdańska: wiele teatrów znalazło tu swoje schronienie, gdy w 1945 roku wszystkie sceny zostały zniszczone. Teraz znajduje się tutaj Opera Bałtycka, w której skład wchodzi balet, chór i orkiestra.

     

    Zadanie: Obejdźcie budynek dookoła, pobawcie się w odkrywców – odnajdźcie mural na jednej ze ścian, który przedstawia widzów. Dorośli – spróbujcie stać się… fotelem dla młodego towarzysza i lalki. Dzieciaki, opowiedzcie zabawce, czym charakteryzują się artyści pojawiający się na scenie w operze?

  • 1,704 km
    30 min
  • 4.

    TEATR LEŚNY | ul. Jaśkowa Dolina 45

    Czy wiecie, że sto lat temu w tym miejscu znajdowała się trójpoziomowa scena na 1000 śpiewaków: z garderobami, kanałem orkiestrowym i widownią na 2000 widzów? Obecnie gospodarzem sceny jest Integracyjny Klub Artystyczny Winda, wchodzący w skład Gdańskiego Archipelagu Kultury. Odbywa się tu wiele wydarzeń plenerowych.
     
    Zadanie 1: By grać spektakle w plenerze, trzeba być widocznym… Ile raz musiałaby powiększyć się Wasza zabawka, by było ją dobrze widać? Gdzie mogłaby stać, żeby prezentować się najlepiej?
    Zadanie 2: Teatr Leśny ma wyjątkową akustykę. Niech lalka przemówi ze sceny – zastanówcie się, jaki może mieć głos? Sprawdźcie, jak on się rozlega, stając w różnych miejscach i mówiąc – niech druga osoba słucha uważnie!
  • 3,965 km
    1h 12min
  • 5.

    TEATR WYBRZEŻE | ul. Św. Ducha 2

    Na Targu Węglowym już od 1801 roku znajdował się Teatr Miejski. Günter Grass w powieści „Blaszany bębenek” nazywa ten budynek „młynkiem do kawy” – ze względu na kształt kopuły. Spalono go w roku 1945, podobnie jak pozostałe sceny Gdańska. Został odnowiony według projektu Lecha Kadłubowskiego, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce 7 stycznia 1967 roku. Odtąd potocznie zwano go „akwarium”– z powodu szklanego frontu. Obecnie teatr jest w przebudowie. Ciekawe, jakim mianem gdańszczanie będą go określać w przyszłości?
     
    Zadanie: Jak mógłby wyglądać (i nazywać się) budynek, w którym aktorem lub aktorką byłaby Wasza zabawka? Zaprojektujcie teatr specjalnie dla niej!
  • 0,393 km
    7 min
  • 6.

    GDAŃSKI TEATR SZEKSPIROWSKI | ul. Bogusławskiego 1

    To wyjątkowe miejsce w skali Europy i świata. W tym nowoczesnym budynku odtworzono teatr elżbietański z XVII wieku wyposażony w scenę z trzech stron otoczoną widownią. Budynek ma otwierany dach, dzięki czemu aktorzy mogą grać przy naturalnym świetle, jak w dawnych czasach. Na podobnej scenie w Anglii występował Szekspir, który zasłynął jako wybitny dramatopisarz, autor między innymi „Romea i Julii” czy „Hamleta”.
     
    Zadanie: Niektórzy aktorzy łączą pracę na scenie z pisaniem sztuk – przykładem może być wspomniany tu Szekspir. Zastanówcie się – jaki monolog mogłaby wygłosić Wasza zabawka? A może chciałaby z Wami porozmawiać? – wówczas przygotujcie dialog, w którym lalkę najpierw animuje dorosły. Potem zamieńcie się rolami!

ZOBACZ INNE SPACERY

GDAŃSKI SPACER TEATRALNY