AUTORKI: Justyna Czarnota, Monika Tomczyk
orientacyjny czas trwania spaceru: 1 – 1,5 h.
Zaczynamy od Miniatury – teatru, w którym lalki pojawiają się na scenie od ponad 70 lat. Początek lalkowej historii wiąże się z przyjazdem do Gdańska trzech artystek – Olgi, Ewy i Ireny Totwen – tworzących rodzinny Wileński Teatr Łątek. Nie byłoby jednak spektakli w Miniaturze, gdyby nie aktorzy-lalkarze. To artyści teatru, którzy mogą występować bez lalek, ale mają też dodatkową umiejętność: potrafią animować (czyli ożywiać!) różnego rodzaju formy i przedmioty.
Zadanie:
Niech Wasza zabawka stanie się lalką, a Wy sami – animatorami. W jaki sposób możecie nią poruszać? Jakie gesty może wykonać lalka? Pamiętajcie, by trening animatora odbyli zarówno młodzi, jak i dorośli spacerowicze! Zrób zdjęcie i wrzuć na fanpage Miniatury na Facebooku, oznaczając je: #wezlalkenaspacer
Po wojnie w tym miejscu – w dawnym gmachu niemieckiej hali sportowej – biło teatralne serce Gdańska: wiele teatrów znalazło tu swoje schronienie, gdy w 1945 roku wszystkie sceny zostały zniszczone. Teraz znajduje się tutaj Opera Bałtycka, w której skład wchodzi balet, chór i orkiestra.
Zadanie: Obejdźcie budynek dookoła, pobawcie się w odkrywców – odnajdźcie mural na jednej ze ścian, który przedstawia widzów. Dorośli – spróbujcie stać się… fotelem dla młodego towarzysza i lalki. Dzieciaki, opowiedzcie zabawce, czym charakteryzują się artyści pojawiający się na scenie w operze?