Nie wszyscy wiedzą, że Wrocławski Teatr Współczesny i Wrocławski Teatr Lalek mają wspólne początki. W 1946 roku Zenon i Elżbieta Kalinowiczowie założyli Teatr Lalki i Aktora. Na początku obie sceny, mieściły się przy ul. Rzeźniczej 12. W tych czasach różnice między teatrem lalkowym i dramatycznym były bardzo widoczne: w przedstawieniach lalkowych aktorzy w ogóle nie pojawiali się na scenie, ale animowali lalki zza parawanu. Z biegiem lat w Teatrze Lalki i Aktora grano coraz więcej spektakli dramatycznych, dlatego podczas remontu w latach 1957-1960 lalkarze pod kierownictwem Stanisława Bursiewicza postanowili znaleźć dla siebie inne miejsce.
Autorki: Katarzyna Krajewska, Joanna Krukowska
Data powstania: 21.05.2017
Zadanie:
Którą stronę zajęlibyście w sporze o repertuar teatru? Bliższe są Wam spektakle lalkowe czy dramatyczne? Poszukajcie argumentów, które przemawiają zarówno za graniem spektakli teatru formy, jak i tych w żywym planie. Jesteście zgodni, czy żywo dyskutujecie? Macie pomysł jak osiągnąć kompromis? A może przeprowadzicie sondę uliczną?
W sezonie 1963/1964 na czele teatru stanął Stanisław Stapf. W ciągu dwunastu lat jego dyrekcji teatr zyskał nie tylko nową nazwę, pod którą znany jest obecnie, ale także, w 1965 roku, stałą siedzibę w neobarokowym budynku przy pl. Teatralnym, w którym działa do dziś. Aż do końca lat 90. dzielił go z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, a obecnie z innym teatrem – wiecie, jakim?
Zadanie:
Weźcie do ręki repertuar WTL. Jakie przedstawienia można w nim obejrzeć? Czy czegoś Wam brakuje? O czym chcielibyście zobaczyć spektakl? Jeżeli macie pomysł na konkretną inscenizację, albo temat spektaklu - zostawcie karteczkę w teatrze. Może będzie inspiracją dla twórców. Pamiętajcie, że nie musicie czekać na premierę. Przedstawienie możecie zawsze zrobić sami! Wybierzcie temat, formę, użyjcie lalek albo zagrajcie w nim sami.